Ilustracja dla dorosłych

Opublikowano: 19 sierpnia 2020

Jakoś tak się przyjęło, że ilustracje przypisane są dzieciom i to z nimi najczęściej się kojarzą. I faktycznie, dziecięca percepcja uwielbia wsparcie słowa obrazem i w niezwykle trafny sposób pokazuje najmłodszym świat i jego niuanse. Nie oznacza to jednak, że świat dorosłych ilustracji nie lubi.

Co to jest ilustracja dla dorosłych? 

Obraz, który ilustruje słowo pisane. Obecny w wielu różnych gatunkach literackich – od młodzieżowej beletrystyki, przez książki przygodowe, aż po fantastykę. W minionym stuleciu ilustracja była nieodłączną częścią drukowanej literatury. Później z jakiś przyczyn tendencja się zmieniła i obraz towarzyszył już tylko niewielkiej części drukowanych książek. Było to najpewniej spowodowane względami finansowymi i chęcią obniżenia kosztów druku, zdaje się jednak, że decyzja została podjęta zbyt pochopnie i w przekonaniu, że świat czytelniczy nie dostrzeże tej zmiany. Co na to najbardziej zainteresowani – czyli czytelnicy?

Chcemy więcej!

Na podstawie wielu przeprowadzonych badań rynku stwierdzono, że zanik ilustracji w literaturze bynajmniej nie jest spowodowany preferencjami czytelniczymi. Przeciwnie – odbiorcy stanowczo deklarują, że chętniej sięgaliby po pozycje ilustrowane. Pomaga im to wyobrazić sobie opowiadany świat (zwłaszcza ten nierealny, na pograniczu fantasy), poprawia walory artystyczne, niosąc z lektury więcej przyjemności, niż w przypadku treści pozbawionej ilustracji. Według deklaracji czytelników, ilustracja stymuluje również wyobraźnię, sprawiając, że odbiór całości staje się znacznie bardziej intensywny. Odbiorcy zdecydowanie sygnalizują więc, że czekają na więcej książek ilustrowanych!

Idzie lepsze – wzrost liczby ilustrowanych książek

Skoro odbiorcy deklarują wyraźną chęć oglądania ilustracji w literaturze dla dorosłych, to czemu nie wykorzystać tego trendu? Wydawcy śledzą potrzeby i starają się na nie reagować. Ilustracja w druku powraca więc powoli do łask i ku uciesze czytelników pojawia się w coraz większej liczbie pozycji księgarskich.

Wszystko wskazuje na to, że tendencja będzie utrzymana, a my już niebawem będziemy mogli podziwiać kunszt rysowników coraz częściej. Dzięki temu odbiorcy zdecydowanie chętniej sięgają po książki, a wydawcy osiągają zamierzone cele, sprzedając większe nakłady.

Zobacz również

karykatura rzutki plansza trump
Karykatura towarzyszy nam od zawsze. Od zawsze również jest obecna w polityce – może nie w samej...
Więcej
ilustracja fortepian papieros
Książki od zawsze były ilustrowane. Od zarania dziejów, słowo pisane wspierano obrazem i jak się okazuje,...
Więcej